Thursday, May 23, 2024
HomeSportovníZe Sacchiho Milána (a Ancelottiho)... do Guardiolova města?

Ze Sacchiho Milána (a Ancelottiho)… do Guardiolova města?

AAčkoli černá šelma Funkcionář Realu Madrid byl (dynamika se v posledních letech změnila). Bayern z Mnichova, pravdou je, že existuje mnoho fanoušků Realu Madrid, z nichž většina si již češe šedivé vlasy nebo se nečesá vůbec a kteří si do paměti vryli dlouhou noční můru, kterou AC Milán od Arriga Sacchiho znamenalo pro Madrid na konci 80. let minulého století. Stroj ‘Rossonera’ dvakrát za sebou sesadil bílé z Evropského poháru, turnaje nejžádanějšího fanoušky Realu Madrid, kteří v té době odolávali více než 20 let. Úspěch, který můžete zopakovat Manchester City Pepa Guardiolufavorit na postup do dalšího kola po úterní výhře 3:3 na Bernabéu.

Ten Milan byl hodně týmový, stejně jako tohle City. Ve skutečnosti se jim podařilo vyhrát dva evropské poháry v řadě (1989 a 1990), něco, co předčil pouze Madrid (2016 a 2018), i když to trvalo téměř tři desetiletí. Byl to tým Van Bastan, Gullit, Rijkaard, Baresi, Maldini, Costacurta, Donadoni… a Ancelotti.

Real Madrid 3-3 Manchester City: shrnutí a cíle | Liga mistrů (čtvrtfinále, první zápas)MOVISTAR PLUS ŠAMPIONI

Ve skutečnosti to byl současný madridský kouč, kdo zasadil první ránu bílým v nejtemnější z jejich evropských nocí. Střela z oblasti mimo oblast, která odletěla s odlitkem a Bóje v 18. minutě druhého zápasu semifinále Evropského poháru sezóny 1898-90. Byl to den slavných 5:0, ve kterém Rijkaard, Gullit, Van Basten a Donadoni porazili i Madrid.

Noční můra Madrid de la Quinta, který tvrdě, ale neúspěšně usiloval o návrat Evropského poháru na Bernabéu, pokračoval i v následujícím tažení, 1989-90. Tentokrát se hrál první zápas San Siro, a před 15. minutou Milán vyhrával už 2:0 díky brance Rijkaarda a další penaltě (faul mimo území od Buyo) od Van Bastena. Ve druhém zápase 1-0 (Butragueño) byl nedostačující pro bílé, kteří tentokrát padli již v osmifinále.

Fanoušci věří v comeback: “Madrid vyřadil toto město”

El PSG de Weah, Raí, Ginola…

Mimo rámec Evropského poháru nebo Ligy mistrů existuje další podobný případ ve dvou soutěžích, které již jako takové neexistují, Pohár UEFA (předchůdce Evropská liga) a Pohár vítězů pohárů Evropy, nyní vyhynulý. Při té příležitosti bylo PSG, tým tehdy s malým evropským původem, který dva roky po sobě vyřadil Madrid. První v UEFA 92-93 (4-1 v Paříži po 3-1 ve prospěch Madridu v prvním zápase, což se zdálo jako dostatečný příjem) a poté v Poháru vítězů pohárů 93-94: 0-1 na Bernabéu (Weah) a 1-1 v Parque los Principes, noc, ve které a katedrální trest na Velascubuď. V tomto týmu PSG kromě Weaha, vítěze Zlatého míče z roku 1995, byli hráči kalibru Rai Ó Ginola.