Wednesday, July 3, 2024
HomeSportovníSydney McLaughlin opět překonává světový rekord na 400 překážek

Sydney McLaughlin opět překonává světový rekord na 400 překážek

Jsou místa, kde překonávání světových rekordů dává větší pompéznost k tomu, co bylo získáno. Hayward Field v Eugene (Oregon) má bezpochyby podle tradice v americké atletice – a potažmo i světová lokomotiva pro zbytek planety – výjimečný magnetismus. Sydney McLaughlin, překážkářka, které je teprve 24 let, ale věnuje se tomu tak dlouho – v 16 letech se kvalifikovala do Ria – že vypadá jako veteránka, přidala do divadla atletiky další kus historie.

Hvězda vyhrála finále závodu, který uzavřel United States Trials, běh na 400 metrů překážek, s 50,65, o tři setiny méně, než je rekord z roku 2022, posledního roku, kdy dráha University of Oregon hostila mistrovství světa. 5. ulice byla nejlepší od konce do konce. Kromě průjezdu mezi prvním a druhým hrazením a mezi pátou a šestou, ve které byli o setinu před ním Anna Crockell a Shamier Little, zaznamenal všechny nejlepší dílčí části testu, který se podobal dokonalosti. Výsledkem bylo, že téměř o dvě sekundy předběhl Crockella (52,64), stříbrného. Chyběla mu setina. Bronz si odnesla Jasmine Jonesová (52,77), která ho na závěr ukradla Little.

McLaughlin si v tu chvíli položil ruku na ústa. “Tohle jsem nečekal a děkuji Kristu,” řekl před mikrofony.. „Protože si myslím, že můžu ještě zlepšit svůj krok,“ varovala žena, která si každým dnem přibližuje svůj sen o tom, že uvidí padat jednu z posvátných překážek světové atletiky, 50 sekund. Její nejzahořklejší soupeřka z poslední doby, olympijská vítězka v Riu Dalilah Muhammad, byla až šestá. McLaughlin pravděpodobně poběží také štafetu 4×400.

Skvělý Benjamin

Mezitím v mužském sektoru postoupil Rai Benjamin v Paříži další parádní trojboj mezi ním, Brazilkou Alison Dos Santosovou, mistryní světa z roku 2022, a Karstenem Warholmem v roce 2023 v reedici onoho finále v Tokiu, které stále hřmí jako nejlepší závod na 10 překážkách, kdy Američan, který získal stříbro, a Warholm, zlatý, běžel pod světovým rekordem a Dos Santos bral bronz s 46,72, dvě setiny sekundy od překonaného rekordu.

Benjamin, téměř stejně dominantní jako McLaughlin, vyhrál s 46,46, nejlepší známkou roku 2024, jednou v CJ Allen (47,81).

Ze zbytku nedělních testů vyčnívala hodnota Bryce Hoppela 1:42,77 v roce 800, keňského času. Halový mistr světa zajel nejlepší známku roku a je vážnou možností získat olympijské zlato v Paříži, což by pro Američana znamenalo první zlatou medaili na této distanci od loňského šampiona Toma Courtneyho dosáhl v Melbourne 1956.

Mezitím Will Claye, skokan Jordan Daz, překonal v Římě v historickém žebříčku ani se nekvalifikoval do Paříže. Byl šestý s 16,73 v testu, ve kterém vyhrál 22letý Salif Mane s 17,52.